EMAG

EMAG

13.06.2012

Primul pas spre Euro 2013

Naţionala de baschet feminin a României a învins miercuri, la Târgovişte, reprezentativa Suediei, scor 66-59 (33-37), în primul meci din grupa D a preliminariilor CE din 2013.

Meci pe „muchie de cuţit“ între România şi Suedia, în care ambele formaţii s-au aflat la conducere. Nordicele au dominat mai mult în prima parte, pentru ca după pauză, tricolorele să revină puternic, reuşind să revină de la 33-37, la 47-40 (min. 27). Înaintea ultimei pauze însă, Suedia a forţat în ofensivă, reducând diferenţa, 49-47.

România-Suedia 66-59.

Debutul sfertului patru a adus revirimentul în tabăra adversă, 49-51 (min. 32), însă Mărginean şi Părău s-au opus, readucând avantajul României, 57-51 (min. 36). Jucătoarele antrenate de Dan Fleşeriu au reuşit să-şi păstreze avantajul până la final, în pofida eforturilor adverse, bifând primele două puncte în preliminariile Europeanului de anul viitor.
MVP-ul partidei a fost Gabriela Mărginean, care a încheiat partida cu 26 de puncte, șase recuperări şi două intercepţii.

Pentru România au punctat: Mărginean (26 puncte), Părău (14), Meszaroş (9), Tarţa (7), Stoenescu (4), Cutaş (4), Şipoş (2).

Pentru Suedia au punctat: F. Eldebrink (22 puncte), Halvarsson (10), E. Eldebrink (7), Barthold (6), Yderstrom (5), Andersson (5), Nordstrom (3), Hamilton (1).

Miercuri seara mai este programată partida dintre Spania şi Bulgaria, tot în grupa D.